Dan planeta Zemlje - 22. travnja
22.04.2022.
Tema ovogodišnjega Dana planeta Zemlje je
"Investiraj u naš planet"
s naglaskom na borbu protiv klimatskih promjena i ublažavanje njihovih posljedica.
ISO I BORBA PROTIV KLIMATSKIH PROMJENA
Dan planeta Zemlje može potaknuti dosad neviđenu suradnju na zaštiti budućih generacija izgradnjom budućnosti bez ugljičnih emisija.
Klimatske promjene i gubitak bioraznolikosti neodvojivo su povezani. Dosad najveći broj životinjskih i biljnih vrsta – oko milijun – u opasnosti je od izumiranja, i to većom brzinom nego ikada u ljudskoj povijesti. Priroda i njezini funkcionalni ekosustavi ubrzano se iscrpljuju, što utječe na samo tkivo života o kojem svi ovisimo.
Zdravi ekosustavi nužni su za dobrobit ljudi jer osiguravaju čistu vodu, proizvodnju kisika i rast biljaka koje se upotrebljavaju za prehranu i ljekovitih biljaka. Istodobno uklanjaju velike količine ugljikovog dioksida iz atmosfere. To je njihova dodirna točka s klimatskim promjenama. Ekosustavi skladište ugljik. Ako se oštete, postoji opasnost da će ga ispustiti natrag u okoliš, ubrzavajući klimatske promjene.
ISO je objavio brojne norme koje pomažu u borbi protiv klimatskih promjena, baveći se problemima od opće do razine mikroorganizama. Među njima je opći okvir za mjerenje ugljičnog otiska proizvoda i njegovo priopćavanje putem znakova zaštite okoliša kako bi se utvrdili stvarni primjeri dobre proizvodne prakse. ISO-ove norme prikazuju i praktične korake prema nestambenim zgradama nulte potrošnje energije primjenom obnovljive energije u svim klimatskim zonama, uključujući preporuke za tehnologije, opremu i materijale.
ISO-ove norme bave se i ispitivanjem kvalitete tla. Kvalitetno tlo puno je nužnih hranjivih tvari koje podržavaju zdrav i biološki raznolik ekosustav. Dok se životinjske i biljne vrste širom svijeta brojčano smanjuju dosad neviđenom brzinom zbog ugroženosti njihovih prirodnih staništa, razmjena standardiziranih podataka o kvaliteti tla mogla bi biti ključna za njihov opstanak.
Sada je vrijeme da djelujemo kako bismo očuvali i zaštitili svoje zdravlje, obitelji i sredstva za život. ISO je odlučan osigurati da zemlje širom svijeta imaju zajednički jezik u borbi protiv klimatskih promjena i praćenju njezinog napretka. Kao platforma za rasprave, ISO okuplja nacionalna normizacijska tijela iz 167 zemalja, koja razmjenjuju znanja i dogovaraju dobrovoljne norme za najbolju praksu.
Izvor: ISO
U Hrvatskome zavodu za norme djeluju sljedeći tehnički odbori koji pripremaju hrvatske norme koje pomažu u borbi protiv klimatskih promjena:
- HZN/TO 207, Upravljanje okolišem
- HZN/TO 522, Karakterizacija i zbrinjavanje otpada
- HZN/TO 577, Metode ispitivanja za karakterizaciju krutih i tekućih sastavnica i opterećenja okoliša