Preskočite na glavni sadržaj
HR

Radionica za malo i srednje poduzetništvo



Nacionalna radionica Norme – velike prednosti za male poduzetnike

 

Hrvatski zavod za norme (HZN) organizirao je dvodnevnu nacionalnu radionicu Norme – velike prednosti za male poduzetnike koja se održala 7. i 8. veljače 2013. godine u Zagrebu, na adresi Hrvatskog zavoda za norme, u dvorani Nikole Tesle i u Velikoj dvorani Ministarstva gospodarstva. Radionica je organizirana u okviru Europskog projekta pod nazivom SME Standardization Toolkit (SMEST 2) kojem je cilj ojačati i promicati veze između malih i srednjih poduzeća i normizacije u smislu svijesti, informiranja i sudjelovanja. Projekt SMEST 2 podupiru EK (Europska komisija) i EFTA (Europsko udruženje slobodne trgovine), a vodi ga konzorcij koji uključuje CEN (Europski odbor za normizaciju) i CENELEC (Europski odbor za elektrotehničku normizaciju), NORMAPME (Europski ured obrtnika, malih i srednjih poduzetnika za normizaciju) i nacionalna normirna tijela Austrije (ASI), Njemačke (DIN) i Nizozemske (NEN). na kojoj mala i srednja poduzeća (MSP) u Hrvatskoj uče o prednostima uključivanja u normizaciju.

Na prvome danu radionice sudjelovalo je dvanaest zaposlenika HZN-a i stručnjaci iz europskog projektnog tima: gđa. Ingrid Soetaert iz Središnje uprave CEN/CENELEC-a (CCMC), gđa. Gabrijela Grujin iz Austrijskog instituta za normizaciju (ASI) i g. Damir Zorčec iz Njemačkog instituta za normizaciju (DIN). Sudionici prvoga dana radionice su imali priliku razmijeniti iskustva u radu s malim i srednjim poduzetnicima i iskustva s primjenom dokumenta CEN/CENELEC Guide 17:2010, Upute za pisanje norma uzimajući u obzir potrebe mikro, malih i srednjih poduzeća (prijevod Uputa).

Predstavljeni su i alati za male i srednje poduzetnike koji su dostupni na internetskim stranicama CEN/CENELEC-a: SME Standardization Toolkit (SMEST 2) namijenjen je nacionalnim normirnim tijelima i služi kao primjer za uspostavu vlastitog portala i/ili kao podrška malim i srednjim poduzetnicima, a SME Toolbox of Solutions, namijenjen je malim i srednjim poduzetnicima kako bi na jednom mjestu pronašli sve relevantne informacije o aktivnostima europske normizacije.

Alati su dostupni na: http://www.cencenelec.eu/sme/SMEST/Pages/default.aspx , http://www.cencenelec.eu/sme/std/Pages/default.aspx .
 
Na drugome danu radionice, 8. veljače 2013. godine koja je organizirana u suradnji s Ministarstvom poduzetništva i obrta (MINPO), Hrvatskom gospodarskom komorom (HGK) i Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP) sudjelovalo je preko 50 predstavnika malih i srednjih poduzeća. Radionica u Zagrebu jedna je u nizu radionica koje se organiziraju u 18 zemalja EU-a i EFTA-e s ciljem promicanja i jačanja uključenosti malih i srednjih poduzeća u normizaciju. Do sada su održane radionice u Italiji, Luksemburgu, Irskoj, Austriji, Francuskoj, Grčkoj i Belgiji, a sljedeće će se radionice održati u Danskoj, Finskoj, Njemačkoj, Islandu, Norveškoj, Portugalu, Španjolskoj, Švicarskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Nacionalnu radionicu su otvorili i skup pozdravili ravnatelj HZN-a g. Miran Škerl, gospođa Zdenka Lončar, pomoćnica ministra Ministarstva poduzetništva i obrta i gospođa Anny Brusić, direktorica Udruge malih i srednjih poduzetnika u Hrvatskoj udruzi poslodavaca. Hrvatski zavod za norme i ulogu nacionalne normizacije predstavio je g. Nenad Nikolić, viši stručni savjetnik u HZN-u, a gđa. Ingrid Soetaert iz Središnje uprave CEN/CENELEC-a (CCMC), predstavila je Europske organizacije za norme (CEN, CENELEC) i Europski ured obrtnika, malih i srednjih poduzetnika za normizaciju (NORMAPME), te mogućnosti koje te organizacije pružaju malim i srednjim poduzećima (SME Standardization Toolkit, SME Toolbox of Solutions) i istaknula prednosti koje mali i srednji poduzetnici mogu ostvariti primjenom norma.

Sudionici radionice su također imali priliku iz primjera dobre prakse u Hrvatskoj naučiti kako normama i sudjelovanjem u nacionalnoj i europskoj normizaciji mogu unaprijediti svoje poslovanje. Primjeri dobre prakse zasnovani su na iskustvima hrvatskih tvrtki, malih i srednjih poduzetnika u radu s normama, a izlaganja su održali predstavnici članova HZN-a: g. Luka Fukat iz tvrtke Polirol d.o.o., g. Ivan Jagnjić i g. Goran Dolenec, iz tvrtke Klimaoprema d.d. i g. Ivan Dumenčić iz tvrtke Petrel tehnologija, d.o.o.. Izlaganje je održao i gosp. Bruno Radojica iz Ministarstva poduzetništva i obrta (MINPO) koji je predstavio novi sustav poticanja poduzetništva i obrtništva Poduzetnički impuls kojim se, između ostalog, dodjeljuju i potpore za uporabu norma i znakova kvalitete koji zajedno s pouzdanim tehnološkim rješenjem pridonose povjerenju kupaca, upravljaju rastom tržišta i potiču razvoj te tako osnažuju konkurentnost hrvatskih poduzetnika na jedinstvenom europskom tržištu.

Radionica je bila ujedno prilika da se ojačaju odnosi između Hrvatskog zavoda za norme s udruženjima malih i srednjih poduzeća.

Prezentacije sa radionice dostupne su na internetskim stranicama HZN-a: Izlaganja







Ukljucivanje MSP-a u normizaciju
HZN e-glasilo 6/2024
Službeno glasilo Hrvatskoga zavoda za norme (HZN e-glasilo) izlazi mjesečno (Odluka). Kao prilog službenomu glasilu nalazi se Oglasnik za normativne dokumente s podacima o rezultatima rada hrvatske, međunarodne i europske normizacije.

HZN e-glasilo obrađuje teme iz normizacije i donosi novosti iz HZN-a te međunarodnih i europskih normirnih tijela...
Članovi smo
etsi logo iso logo iec logo cen logo cenelec logo