Svjetski dan sigurnosti hrane
07.06.2024.Sigurnost hrane: spremni na neočekivano
Na Svjetski dan sigurnosti hrane podsjećamo se da je sigurnost hrane naša zajednička odgovornost: ulogu imaju svi, od proizvođača do potrošača. To je jedini način da budemo sigurni da će hrana na našem tanjuru biti zdravstveno ispravna. Međutim, postoje iznimne, neočekivane situacije u kojima je sigurnost hrane ugrožena iako smo svi učinili što smo trebali. No, čak i tada postoji nešto što možemo učiniti da izbjegnemo bolest. Jeste li spremni za neočekivano?
Ovogodišnja tema Svjetskog dana sigurnosti hrane naglašava važnost spremnosti na incidente u području sigurnosti hrane, bez obzira na njihovu težinu.
Incidenti u području sigurnosti hrane situacije su u kojima postoji potencijalni ili potvrđeni zdravstveni rizik povezan s konzumacijom hrane. Do incidenta s hranom može doći, naprimjer, zbog nesreća, neprimjerenog nadzora, prijevare s hranom ili prirodnih nepogoda. Iako su za rješavanje incidenata u području sigurnosti hrane potrebni posebni napori tvoraca politike, tijela nadležnih za sigurnost hrane, poljoprivrednika i subjekata u poslovanju s hranom, aktivnu ulogu mogu imati i potrošači. Incidenti u području sigurnosti hrane mogu biti manji događaji, ali i velike međunarodne krize. Može se raditi o nestanku struje u kući, trovanju hranom u lokalnom restoranu, dobrovoljnom opozivu onečišćenih proizvoda od strane proizvođača, epidemiji zbog uvezenih proizvoda ili prirodnoj katastrofi. Opasnosti za sigurnost hrane ne poznaju granice, pa u sve povezanijoj globalnoj opskrbi hranom rizici koje predstavlja zdravstveno neispravna hrana mogu brzo prerasti iz lokalnog problema u međunarodnu krizu.
ČINJENICE I BROJKE
- Svake godine u svijetu se jedna od deset osoba razboli zbog konzumiranja onečišćene hrane. Sve su zemlje pogođene.
- Više od 200 bolesti uzrokuje hrana onečišćena bakterijama, virusima, parazitima ili kemijskim tvarima kao što su teški metali.
- Djeca mlađa od 5 godina čine 9 % populacije, ali nose 40 % tereta bolesti uzrokovanih hranom jer su izložena većem riziku od pothranjenosti i smrtnosti zbog zdravstveno neispravne hrane.
- Incidenti u području sigurnosti hrane ne nastaju samo zbog bolesti koje se prenose hranom. Do njih može doći i zbog neočekivanog događaja koji dovodi do onečišćenje ili prekida nadzora nad sigurnošću hrane, npr. nestanka struje ili poplave.
- Od osnutka 2004. godine, Međunarodna mreža tijela za sigurnost hrane (INFOSAN) Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) olakšava brzu razmjenu informacija među državama i članovima tijekom tisuća događaja povezanih sa sigurnošću hrane.
O hrvatskim normativnim dokumentima u području sigurnosti hrane više pročitajte na sljedećoj poveznici.