Svjetski dan zdravlja - 7. travnja
07.04.2025.Svake godine 7. travnja obilježava se Svjetski dan zdravlja i skreće pozornost na neku od tema iz područja zdravlja koja zanima ljude diljem svijeta. „Zdravi počeci, budućnost puna nade” slogan je ovogodišnje kampanje povodom Svjetskog dana zdravlja, posvećene zdravlju majki i novorođenčadi. Kampanjom se vlade i zdravstvo pozivaju da pojačaju mjere za smanjenje smrtnosti majki i novorođenčadi i za dugoročno zdravlje i dobrobit žena.
Pomoć u preživljavanju i zdravlju svake žene i novorođenčeta
Taj je zadatak od ključne važnosti. Prema dostupnim procjenama svake godine gotovo 300 000 žena izgubi život zbog trudnoće ili poroda i više od 2 milijuna djece umre u prvom mjesecu života. Ta tragična statistika obuhvaća i približno 2 milijuna mrtvorođene djece. To znači da se otprilike svakih 7 sekundi dogodi 1 smrt koja se može spriječiti.
Na temelju trenutačnih trendova čak 4 od 5 zemalja nisu ni blizu ostvarenja ciljeva u pogledu većeg preživljavanja majki do 2030. godine. 1 od 3 zemlje neće uspjeti ostvariti ciljeve u pogledu smanjenja broja mrtvorođenčadi.
Slušanje žena i podupiranje obitelji
Ženama i obiteljima svugdje potrebna je kvalitetna skrb koja ih fizički i emocionalno podupire, prije, tijekom i nakon poroda.
Zdravstveni sustavi moraju se promijeniti kako bi svladali brojne probleme koji utječu na zdravlje majki i novorođenčadi. To uključuje ne samo komplikacije pri porodu već i mentalno zdravlje, nezarazne bolesti i planiranje obitelji.
Norme u području zdravstva
Normama u području zdravstvene skrbi poboljšava se sigurnost pacijenata, usmjeravaju lanci opskrbe i potiču inovacije u digitalnom zdravstvu i održivim zdravstvenim rješenjima.
Normama za medicinsku opremu i uređaje, od kirurških instrumenata do dijagnostičkih alata, osigurava se najviša razina sigurnosti, izvedbe i pouzdanosti.
Norme u području zdravstvene skrbi donose najbolju svjetsku praksu za bolji ishod za pacijente i učinkovitost u klinikama, bolnicama i kućnoj njezi.
Normama za biotehnologiju podupiru se inovacije uz istodobno osiguravanje sigurnosti, djelotvornosti i etike u područjima kao što su uređivanje gena i bioproizvodnja.
Telemedicina, digitalni zdravstveni kartoni, mobilne aplikacije za fitnes i slična softverska rješenja imaju velik potencijal u povećanju dobrobiti ljudi. Norme za aplikacije povezane sa zdravljem povećavaju interoperabilnost podataka, sigurnost i korisničko iskustvo, potičući bolju skrb o pacijentima i medicinska istraživanja.
Hrvatske norme iz područja zdravlja i medicinske opreme izrađuju sljedeći tehnički odbori Hrvatskoga zavoda za norme:
- HZN/TO 121, Anestetička i respiracijska oprema
- HZN/TO 215, Zdravstvena informatika
- HZN/TO 555, Medicinski proizvodi
- HZN/TO 580, Pribor za prvu pomoć
- HZN/TO E62, Električna oprema u medicinskoj praksi
Za dodatne obavijesti o radu odbora HZN/TO 121, HZN/TO 555 i HZN/TO 580 možete se obratiti tajnici navedenih tehničkih odbora Boženi Mesek, višoj stručnoj savjetnici za normizaciju u području zdravlja, okoliša i medicinske opreme (bozena.mesek@hzn.hr)
Za dodatne obavijesti o radu odbora u području zdravstvene informatike možete se obratiti tajnici tehničkoga odbora HZN/TO 215 Dinki Ilić-Roller, višoj stručnoj savjetnici za normizaciju u području informacijske tehnologije (dinka.ilic.roller@hzn.hr)
Za dodatne obavijesti o radu odbora u području električne opreme u medicinskoj praksi možete se obratiti tajniku tehničkoga odbora HZN/TO E62 Danielu Rapaiću, višem stručnom savjetniku za normizaciju u području elektronike (daniel.rapaic@hzn.hr)
Detaljnije informacije o hrvatskim normama koje su izradili i prihvatili tehnički odbori Hrvatskoga zavoda za norme možete pronaći u katalogu hrvatskih norma te repozitoriju HRN4You. Za besplatan uvid u sadržaj norma možete najaviti svoj dolazak u normoteku, a za kupnju navedenih norma ili bilo kojega normativnog dokumenta pošaljite popunjeni obrazac za ponude na
e-adresu prodaja@hzn.hr.